Mayıs Etkinlikleri...
Mayıs ayı doğanın yeniden canlandığı, üretkenliğinin arttığı, havanın ısınmasıyla birlikte hepimizin enerji dolduğu bir ay. Artık kapalı mekanlara sığamıyoruz... Bu ay, hem toprak ananın varlığını yeniden keşfediyoruz hem de annelerimize özel bir gün ayırıyoruz...
SERGİLER
Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak
15.04.2010 - 27.06.2010 Sakıp Sabancı Müzesi
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), "2010 Türkiye'de Japon Yılı" kapsamında Mitsubishi ve Japan Tobacco'nun (JT) katkılarıyla, "Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. 15 Nisan - 27 Haziran 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergiyle, Osmanlı, Uzakdoğu ve Latin yazı sanatları aracılığıyla, güzel yazı sanatının tanıtılması amaçlanıyor.
Julian Opie
21 Nisan - 20 Mayıs 2010 Galerist
Galerist, İngiliz çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Julian Opie'nin Türkiye'deki ilk kişisel sergisine 21 Nisan - 20 Mayıs 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının ahşap, cam ve aliminyum üzerine akrilik ve vinil çalışmalarının yanı sıra LCD video işleri sanatseverlerle ilk kez buluşuyor. Sanatçının İstanbul'daki ilk sergisinde yer alacak eserlerinin bir kısmı Londra Kraliyet Balesiyle çalışırken tanıştığı İspanyol balerin Catherina'nın resim ve heykellerinden oluşuyor.
KONSERLER
Legal Trio:
Siney Yılmaz, Volkan Topakoğlu, Berke Özgümüş.
17 Mayıs 2010 P.tesi (21:30-00:30) Nardis Jazz Club
Temelleri vatani görevlerini beraber yaptıkları Armoni Mızıkası Komutanlığı'nda atılan "Legal Trio" saksofonda Siney Yılmaz, kontrbasta Volkan Topakoğlu ve davulda Berke Özgümüş'den oluşmakta. Müzik dünyasında ayrı ayrı projelerde isimlerine rastladığımız üçlü çok sık karşımıza çıkmayan kontrbas-saksofon-davul formatını yakın zamanda planladıkları bir albümle caz dinleyicisinin beğenisine sunmayı planlayor. İskeletini duymaya alışkın olduğumuz hallerinin dışında standard yorumlarından oluşturan grup kendilerine ait orjinal kompozisyonlar ekleyerek genişlettikleri repertuvarlarıyla Nardis sahnesinde sizlerle...
Harry Connick Jr.
18 Mayıs 2010 Salı, 20:30 İstanbul Harbiye Kongre Merkezi
Ünlü şarkıcı, piyanist, besteci ve aktör Harry Connick Jr., 18 Mayıs Salı akşamı saat 20.30'da Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde ilk defa İstanbullu hayranlarıyla buluşacak.

Son yılların Frank Sinatra'sı olarak da tanınan Harry Connick Jr.'a sahnede yaylılar ve nefesli enstrümanların bulunduğu 16 kişilik orkestra eşlik edecek. Harry Connick Jr., İstanbul konserinde, 2009 yılının Aralık ayında çıkardığı yepyeni albümü Your Songs'dan şarkıların yanı sıra, "And I Love Her", "Can't Help Falling in Love", "Just The Way You Are" gibi pop klasiklerini ve "The Way You Look Tonight", "Smile", "Mona Lisa" gibi tanınmış caz standartlarını da yorumlayacak.
FİLMLER
Aşkın Son Mevsimi
Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Leo Tolstoy'un karısı Sofia ile inişli çıkışlı evliliklerinin son yılları... Seçkin bir aileden gelen Sofia Tolstoy, eşi Leo Tolstoy'un ev yaşamı kadar mesleki yaşamında da söz sahibi olmak istemektedir. Bu konuda en büyük hasmı, Tolstoy'un sağ kolu olan sosyalist Chertkov'dur. Sofia, Chertkov'un eşine yardım için gönderdiği genç katip Valentin Bulgakov'u etkisi altına almaya çalışacaktır.
Pers Prensi: Zamanın Kumları
Haylaz bir prensolan Dastan istemeden de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapar. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları'nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine girerler.
GÖSTERİLER
İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul'da festival zamanı başladı. Film festivalinin ardından tiyatro ve akabinde müzik, caz festivalleri takip edecek. Bu ayın festivali ise tiyatro.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali programında yurtdışından 9 tiyatro ve dans topluluğu ile Türkiye'den seyirciyle ilk kez buluşacak 30'a yakın oyun, dans, performans ve özel gösteriler yer alıyor. Festival kapsamında, 18 farklı mekânda sahnelenecek 90 gösterinin yanı sıra ünlü konukların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları da gerçekleşecek.

Festival programında oyunları takip etmek için http://www.iksv.org/tiyatro/program.asp linkinden yararlanabilirsiniz.
KİTAPLAR
Diyetsiz Bir Hayatın 101 Yolu, Mimi Spencer
Diyetsiz Bir Hayatın 101 Yolu, doğru giyinerek, dengeli beslenerek ve modayı takip etmenin yanı sıra kendi stilini yaratarak daha iyi sonuçlar alınabileceğini anlatıyor. Okuması kolay ve keyifli olan bu kitapta, Mimi Spencer size işinizi kolaylaştıracak hileler ve basit formüller veriyor.
Paul Johnson'dan Yaratıcılar
Paul Johnson, yaratıcı ruhların çarpıcılığı ve üretkenliği üzerine yazdığı denemeleriyle Chaucer, Shakespeare, Mark Twain ve T. S. Eliot'tan Dürer, Pugin ve Viollet-le-Duc'e kadar bir dizi yaratıcı ismi sıradışı yanlarıyla ve bilinmeyen özellikleriyle gözler önüne sererken, okuyucuyu tarihin arka sayfalarında uzun ve meraklı bir yolculuğa çıkarıyor.
ALBÜMLER
Nazan Öncel "Tuttum Bırakmam"
Öncel, "Hatrına Sustum" adlı albümünün ardından, yeni single ile yazı karşılamaya hazırlanıyor. Kendine has şarkı sözleriyle Türk pop müziğinde önemli bir yere sahip olan sanatçı, "Tuttum Bırakmam" adlı albümünde İskender Paydaş ile çalıştı.
Pazar Sabahı Klasikleri
Pazar sabahlarını daha keyifli kılmak için hazırlanmış bu albüm, klasik müziğin üstatlarının en sevilen, en neşeli parçalarından oluşuyor. Bach, Mozart, Haydın gibi 19 bestecinin özenle seçilmiş 45 eseri sizin için bir araya getirildi.