Acquavella - New York
Arndt - Berlin
Arndt - Berlin
Baudach - Berlin
Crousel - Paris
Fondation - Beyeler
Finale - Bank Loan Granted
Feuer - New York
Art Basel Miami Beach 2010
Sanat sezonu açıldığından beri fuarlar tüm hızıyla devam ediyor. Frieze, Art Abu Dhabi, Contemporary Istanbul derken sıra dünyanın en prestijli ve Amerikan sanat piyasasının kalbinin attığı fuara geldi; Art Basel Miami Beach.
2 - 5 Aralık tarihleri arasında dokuzuncusu düzenlenen fuarda, 250 galeriyi, 2000den fazla sanatçıyı ve yüzbinlerce eserini aynı anda görme şansına sahip olabileceğiz. Art Basel Miami Beach, adından da anlayacağınız üzere, Art Basel yönetiminin Amerika'da gerçekleştiridiği bir fuar. Eğer tek gördüğünüz sanat fuarı İstanbul'dakiler ise, Art Basel'ı veya Art Basel Miami'yi görünce ya onlara 'fuar' diyemeyeceksiniz ya da İstanbul'dakilere... Tüm şehir, sanatla bütünleşiyor, galerilerde ayrı bir etkinlik, sokaklarda enstalasyonlar, her yerde sanatçılar, sanat profesyonelleri, koleksiyonerler, fuar zamanı otel rezervasyonları bir yıl öncesinden ayırtılmış, fuarın kapısında uzun kuyruklar, tüm uçakar dolu, özel jetlerin biri iniyor, biri kalkıyor ve sanat piyasasında bu dört gün boyunca milyon dolarlar el değiştiriyor.

Acquavella - New York

Miami, zaten dünyanın en gözde şehirlerinden biri kuşkusuz. Bir de böyle nitelikli ve kusursuz bir fuar yapılınca ilgi daha da büyüyor. Her yıl, fuar bünyesinde bir çok yan etkinlik ve küratöryel seçkiler yapılıyor. Art Nova, fuarın küratöryel seçkilerinden biri. Art Nova, seçici kurul tarafından seçilen iki veya üç genç sanatçının galerisi ile birlikte fuarda yer aldığı bir bölüm. Bu yıl Art Nova'ya yürmi üç galeri ve sanatçıları seçilmiş. Yüz elli sanatçının sergilendiği bu alanda Türkiye'den sadece Evren Tekinoktay, Elif Uras var.

Art Basel Miami Beach'de, diğer bir özel bölüm ise Art Positions. Genç galerilerin, eleştirmenler, küratörler ve koleksiyonerlerin keşfettiği yeni yeteneklerin özel projeleriyle sergilendiği bir platform. Art Position'da bu yıl; Hany Armanious, Jorge Méndez Blake, Brian Bress, François Bucher, Dario Escobar, Fernanda Fragateiro, Nikolas Gambaroff, Eddie Martinez, Gabriel Sierra, Kara Tanaka, Johanna Unzuetta, Phil Wagner, Judi Werthein ve Héctor Zamora'nın eserleri sergileniyor.

Hauser&Wirth - Zürich

Art Kabinett'de ilginç bir seçki ve farklı sanatçıların bir aradalığını görmek mümkün. Tematik bir grup sergisi ve solo şovlardan oluşan bu bölümde hem genç sanatçılar hem de sanat tarihinden hatırladığımız isimler var. Küratöryel bir seçkiyle hazırlanan bu bölümde 21 proje yer alıyor. Genç sanatçılardan Valentin Carron, Nathan Hylden, Markus Schinwald, tarihsel isimlerden Otto Muehl, Franz Erhard Walter ve Richard Diebenkorn'u bu bölümde görebilirsiniz. Grup şovlardan en ilgi çeken sergiler ise "Marks ve Modernizm: Yeni Avrupa ve "Zaha Hadid ve Suprematizm.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Art Public projesinin küratörü Meksikalı Patrick Charpanel. Geçen yıl çok ses getiren ve herkesin ilgisini çeken Art Public'de bu yıl yedi ülkeden dokuz proje sergileniyor. Projenin en ilgi çekici yanı ise, Miami Beach'de okyanus kenarındaki sahilde sergileniyor olması. Bu yıl fuarda ilk kez Oceanfront Nihgts adı altında gece film gösterileri, dans performansları ve 'happening'ler düzenleniyor.

Hauser&Wirth - Zürich

Fuarın özizleme gününde bir çok eserin satışı gerçekleşti ve hem koleksiyonerler hem de galericiler memnun kaldı. Fuarın güzel yanlarından biri de 'masterpiece' niteliğinde bir çok eseri bir arda görme imkanı sunması. Çok büyük boyutlu, 'star' isimlere ait eseri bir arada görmek çok heyecan verici.

Art Basel Miami'den haberler böyle...Binlerce eseri bir arada görmek, Amerika sanat piyasasını yakından tanımak, çağdaş sanattaki yeni isimleri ve trendleri görmek için Art Basel Miami doğru adres.