Eyleme Geçin
Sağlıklı yaşamanın püf noktası hayatınızda küçük de olsa bazı değişiklikler yapmanızdır. Daha fazla hareket etmek, sütle yediğiniz mısır gevreğinin içine meyva eklemek ve fazladan bir bardak su içmek... Bunlar yapabileceğiniz değişikliklerden sadece birkaçı.

Hareket Etmek

Hareketsizlik çok önemli bir sorundur. Sağlığımız için büyük önem teşkil ettiğini bilsek de bu konunun yeteri kadar üstünde durmuyoruz. Fakat gerçek şu ki hareket harekettir ve ne kadar çok hareket edersek o kadar sağlıklı oluruz. Yürüyüş, günlük işler, bahçe bakımı bile oldukça etkili farklar yaratacaktır.

Hareketli Olmanın Faydaları

  • Kalp hastalıkları, kalp krizi ve şeker hastalığı riskini azaltır.
  • Eklemlere faydalıdır.
  • Yaşınız ilerledikçe esnekliğinizi kaybetmenizi engeller.
  • Kemik erimesini engeller.
  • Modunuzu yükseltir, endişe ve depresyon riskini azaltır.
  • Kendine güveni artırır.
  • Yaşlı insanlarda hafıza kaybını engeller.
  • Stresi azaltır.

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerin bile vücudunuza ne kadar faydalı olduğunu farkedeceksiniz.

Vücudunuzu Hareket Ettirmenin Kolay Yolları

Kilo kaybetme sürecini yapacağınız küçük değişimlerle hızlandırabilirsiniz. Eğer ağır bir program altına girmeye hazır değilseniz küçük değişimlerle başlayabilirsiniz. Küçük kalori kayıplarını topladığınızda daha fazla kalori kaybedeceğiniz gerçeği sizi rahatlatacaktır.

Televizyonu kapatın

Haftanın bir günü televizyonunuzu kapatın ve ailenizle daha hareketli olabileceğiniz fiziksel bir aktivite yaratın. Oyun oynayın veya yürüyüşe çıkın. Yapacağınız her şey oturup televizyon seyretmekten daha faydalı olacaktır.

Daha çok yürüyün

Daha çok yürüyüş yapmanın yollarını bulun. Postanızı almaya indiğinizde apartman etrafında bir tur atın, köpeğinizi günde bir sefer daha fazla gezdirin, işe gitmeden ve/veya duşa girmeden beş dakika yürüyüş bandında yürüyün.

Daha çok günlük iş yapın

Önümüz kış ve kar yağacağı beklentisi oldukça kuvvetli; kar topu oynayabilir, arabanızdan karları temizleyebilirsiniz. Bahçenizle daha çok ilgilenebilir, yerdeki yaprakları toplayabilir veya evinizde yerleri süpürebilirsiniz. Bu hareketler çok kuvvetli hareketler olmamakla birlikte evinizi düzene sokarken hareket yapmanızı artıracaktır.

Konuşurken gezinin

Telefonla konuşurken etrafta yürüyün ya da gevezelik ederken ev işi yapın.

Farkında olun

Gün içinde yapmış olduğunuz günlük hareketlerin listesini yapın, göreceksiniz ki vaktinizin çoğunu oturarak geçiriyosunuz. Tekrar bir liste yapın ve yaşamınıza nasıl hareketlilik katacağınıza karar verin. Çalışan insanlar her saat başı oldukları yerde kalkıp ufak bir gerinme hareketi yapabilirler, iş yerlerinde asansör yerine merdiven kullanabilirler.

İyi Beslenmek

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamın çok önemli bir bölümü. İyi beslenme sadece ideal kilonuzda kalmanın yanı sıra kendinizi daha iyi hissetmenizi ve yaşlandıkça hayat kalitenizi artırmanızı sağlayacaktır. Günlük almanız gereken maksimum kaloriyi ve hangi grupta daha çok besin tüketmeniz gerektiğini öğrenmeniz çok mühim.

Aşağıda saydığım tavsiyeleri uygulayarak daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Daha çok meyva yiyin

Yulafınıza, salatanıza hatta akşam yemeklerinize bile meyva karıştırabilirsiniz.

Yemeklerinize daha çok sebze katın

Mesela sandviçinize domates ve biber, makarna sosunuza daha cok sebze ekleyebilirsiniz. Kısacası, elinizin altında daima sebze bulunsun.

Salata sosunuzu değiştirin

Salata soslarınızda ağır soslar yerine hafif soslar kullanın. Daha az kalori alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Düşük yağ oranlı süt, yoğurt, peynirleri tercih edin

Beslenmenizde light süt ürünleri tercih ettiğinizde çok çaba sarfetmeden daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

Alternatif ürünler keşfedin

Devamlı yediğiniz üç besine bakın. Bir dahaki sefere markete gittiğinizde bu besinleri daha düşük kalorili başka ürünlerle değiştirin.

Daha sağlıklı yaşamak için köklü değişiklikler yapmanıza gerek yok. Hatta köklü değişikliklerin başarısızlıkla sonuçlandığını biliriz. Günlük yaşamınızda yaratmış olduğunuz küçük değişimlerin size büyük ödüller kazandırabileceğini unutmayın. Daha sağlıklı yaşamak için neler yapabileceğinizi şimdiden düşünmeye başlayın.