Takashi Murakami
Son yıllarda dünyanın en çok ilgi gören resim, heykel ve tasarım çalışmaları tek bir bedende vücut buluyor:

Takashi Murakami
Murakami, 1990'ların anime ve manga rüzgarını arkasına alarak yarattığı Superflat akımına öncülük ederken, popülaritesiyle tüm dünyayı peşinden koşturuyor.

Superflat akımı, ilk bakışta anime ve mangadan alınan renkli ve dairesel grafik tarzıyla dikkat çekse de, aslında tüketimi özendiren popüler kültürü ve manga sevgisinin bir saplantı haline gelmesiyle oluşan Otaku alt kültürünü eleştiriyor."My Lonesome Cowboy" ve "Hiropan" heykelleri ile seks fetişizmine ağır bir eleştiri getiren Murakami, eserlerinde umutsuzluğu ifade ettiğini belirtiyor.

2003'ten beri Louis Vuitton için çanta, mücevher, bandana ve aksesuar tasarlayan Murakami, moda ile çağdaş sanatı buluşturuyor.

Ünlü şarkıcı Kanye West'in albüm kapağını tasarlayan Murakami, Japonya'nın Andy Warhol'u olarak görülüyor.

Çünkü popüler kültür besinlerini iyice sindirerek ortaya çıkarttığı eserler, yüksek sanat çevreleri tarafından da kabul görüyor.Yüksek sanat çevresi, bulunduğu konumdan dolayı birçok şeye tepeden baksa da Murakami'nin şirin karakterlerini görünce adeta hipnoza uğruyor ve gardını düşürüyor.

Klasik sanatın savunmasız kalan kalesi Versailles Sarayı da şu sıralar çılgın Japon'un çağdaş eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin ağırbaşlı tablolarıyla Murakami'nin renkli eserlerinin oluşturduğu tezatı görünce, yüzümüzde tıpkı Murakami karakterleri gibi kocaman bir gülümseme beliriyor...