SAADIYAT ISLAND
Tasarım ve Sanat için İnşaa Edildi...
Bir ada hayal edin, üzerinde herşeyin en güzeli en özenlisi olsun... En iyi tasarımlı binalar, en şık cafeler, en konforlu oteller, en iyi müzeler, en iyi okullar, kısacası aklınıza gelebilecek tüm "en"ler burada toplanmış olsun... Hayal gibi değil mi?
Abu Dhabi, yirmi yedi trilyon dolarlık yatırım yaparak bir rüyayı var etmeye hazırlanıyor; bir mutluluk adası, Saadiyat Island. Saadiyat Island, adından da anlaşılacağı üzere bu adayı ziyarete gelenleri mutlu edebilecek her şeyi barındırıyor ve kaliteli yaşam stili sunmayı hedefliyor.Ada, marina, kültürel alan, Saadiyat Park, Saadiyat Beach gibi bölümlerden oluşuyor. Saadiyat Island'da, akvaryum, golf alanları, müzeler, kültür merkezleri, kütüphaneler, butik ve lüks oteller, restoran ve cafeler, eğlence merkezleri, botanik bahçeleri, lüks apartmanlar ve evler yapılıyor. Tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi planlayan ve bunu yarattığı konfor ve lüks alanıyla ama özellikle de bu alanı bir kültür merkezi haline getirmeyi hedefleyen Abu Dhabi ve Şeyh Zayed, projeyi çağdaş mimari ve sanat üzerine kurgulamış.Saadiyat Island'ın sanat, kültür alanları ve mimari üzerine kurgulanması bir tesadüf değil. Yüksek bir kültür düzeyi yaratılarak nitelikli turist ve ekonomik güç yakalanması planlanmış.

Adada, Denizcilik Müzesi Tadao Ando, Şeyh Zayed Ulusal Müzesi Foster + Partners imzası taşıyor. Frank Gehry'nin tasarladığı Guggenheim Müzesi, Jean Nouvel imzalı Louvre Abu Dhabi Müzesi, Zaha Hadid'in tasarımı Performans Sanatları Merkezi yapılıyor. Aynı alanda New York Üniveristesi Abu Dhabi Kampüsü inşaa ediliyor. Dünyanın tüm star mimarlarının, birbirinden enteresan tasarımları yer alıyor.Osakalı mimar Tadao Ando, mimarlığın Nobeli sayılan Pritzker Ödülü'ne sahip. Daha çok beton, su, cam, peyzaj ve günışığı ile yaptığı kompozisyonlar Japon minimalizmini, Avrupa ve Amerika'da ortaya çıkmış olan modern mimariyle bir araya getirerek uluslararası modern mimarlığa yeni bir boyut kazandırdı. Ando, Denizcilik Müzesi, ülkenin cografi şartları ve denizcilik gelenekleri göz önüne alınarak tasarlamış. Yalın bir forma sahip olan bina, körfez rüzgarının esiş yönüne göre yerleştirilmiş. Dikdörtgen ana kütle yuvarlak bir kavis verilerek hafifletilmiş, bu formla bina yelkenlileri akla getiriyor. Tadao Ando, bu binayı tasarlarken şehir ve denizi bu mimaride birleştirdiğine değiniyor.

Şeyh Zayed Ulusal Müzesi'nin tasarımını Fosters+Partners tasarlıyor, bina tasarımı Sidney Opera binasına rakip olabilecek nitelikte. İngiliz tasarımcı Norman Foster'ın tasarımları farklı şekilleriyle ve yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Cam ve çelik konstrüksiyonu kullanmadaki başarısı ona formlarda özgürlüğü getiren unsur. Çağdaş formlarla, Arap misavirperverliğini ön plana çıakrtan unsurları bir araya getiren tasarım, çöldeki kum dağlarını anımsatıyor. Şeyh Zayed'in hayatındaki bölümleri temsil eden beş tepe, aynı zamanda solar enerji kaynağı. Binanın en önemli ayrıntısı, ısı ve ışık dengelerine çok dikkat edilmiş olması.

Guggenheim Foundation, ilk defa doğuya açılıyor ve Abu Dhabi'yi bir çağdaş sanat merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Frank Gehry'nin tasarladığı müze otuz bin metrekarelik alanıyla dünyadaki en büyük Guggenheim Müzesi olucak. Geometrik formları kullanışındaki ustalığıyla tanınan Gehry, sergi mekanlarının hem eserler için en elverişli bir yer olmasını sağlamak istemiş hem de dış dünyayla bağ kurmasını. Bu sebeple, bina çölü ve denizi binanın içine dahil edecek şekilde tasarlanmış. Dış mekandan algılanan konik formlar, denizden gelen ışık yansımalarını çöle taşıyabilmek için yapılmış.Bir başka star mimar Jean Nouvel'in tasarladığı Louvre Müzesi, mantarı anımsatan bir biçime sahip. Nouvel, binayı tamamen çatıya göre kurgulamış, bu sebeple çok büyük yayvan bir kubbe ile tüm binanın üstünü örtmüş. Kubbenin tasarımı tümüyle mekanın aydınlatmasına da katkıda bulunacak şekilde planlanmış.

Zaha Hadid'in suprematist bir çizgide olan organik formlardan yola çıkarak tasarladığı Performans Sanatları Merkezi altı bin üç yüz kişi oturtabilecek kapasiteye sahip bir alan. Bünyesinde, tiyatro, opera ve konser salonları yer alıyor. Bina tasarımını 'heykelsi' kelimesiyle açıklayan Hadid, ince uzun bir hareketle binayı karadan denize uzatıyor.

Bu heykelimsi, gerçeküstü gibi gözüken binalarla Abu Dhabi'de inşa edilen Saadiyat Island, doğru adı bulmuş gibi gözüküyor. Yoktan var etmeyi seçen Şeyh, bir mutluluk adası, bir Alice Harikalar Diyarı yaratıyor şehirde. 2012'de tamamlanması planlanan Saadiyat Island, tasarım binalarıyla, kültürel farklılığıyla, sunduğu yaşam stiliyle şimdiden tüm gözleri üzerine çekmiş durumda.