TEKNOLOJİ
Yazı: Gökçen Karaca
Exo-Suit
Vücudumuzun bir kapasitesi olduğu su götürmez bir gerçek. Belli bir mesafe dinlenmeden yürüyebilir veya belli bir kiloya kadar yükleri kaldırabiliriz. Size bu ay tanıtacağımız oyuncak yürüme mesafenizi ve kapasitenizi arttıracak bir alet.
Exo-suit esasında askeriye için üretilmiş ve askeri versiyonun da kollarıyla onlarca kiloyu çok kolay bir şekilde kaldırabilen bir alet. Powerloader Light da ise kollar dahil edilmemiş. Exo-Suit'e sahip olmak için $223.000'i gözden çıkarmanız gerekiyor.
Panasonic Powerloader Light'i yarı fiyatına ($111.500) araştırma ve geliştirme yapabilecek kişilere satıyor ama araştırma ve geliştirme planından ve programından da haberdar olmak istiyor. Exo-suit esasında sakat insanların tekrardan normal hayata dönmesini sağlayabilecek bir teknolojik alet. Gerekli araştırma ve geliştirmenin yapılmasından sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş birinin böyle bir aleti rahatlıkla kullanabilir. Lunix 2.6 üzerinde çalışan Exo-suit'in gelecekte bir çok alanda karşımıza çıkacağına inanıyoruz. Exo-suit üzerinde çalışan bilim adamları ve mühendislere şimdiden çok teşekkürler.
PlayStation Phone
Sonunda oldu! PlayStation telefon! Engadget bloğunun sahipleri ellerini efsaneleşebilecek bir alete herkesten önce sürdü.
iPhone devrim niteliğindeydi ama telefona PlayStation'in girmesi bam başka bir şey! Hep hayalini kurmadınız mı? İtiraf edin! Prototipinde görüldüğü üzere ekran yukarı kayarak kontrol düğmelerini açığa çıkarıyor.
Telefonun 1GHz Qualcomm MSM8655 cipi bulunuyor, 512MB'lık RAM, 1GB'lık ROM ve microSD kart desteği bu telefonun en büyük özelliği ise guzel oyunlar oynatacak olması. Yapılan bir spekülasyon ise bu telefonun Android 3.0 çalıştıracağı ve Sony'e özel uygulamaların bulunacağı pazar alanına sahip olacağı yönünde. Daha detaylı bilgi henüz bulunmazken elimizdekilerle yetinmek zorundayız fakat duyduklarımız bile azımızın kulaklarına varmasına yetti bile ne dersiniz?
Google Şoförsüz Arabanın Peşinde
İnternet devi Google sürücüsü olmadan yol alabilen araba teknolojisini geliştiriyor. Bu teknolojinin araştırma ve geliştirmesi şu anda California eyaletinde devam ediyor.
Gelen haberlere göre testler ve araştırma geliştirme çok iyi gidiyormuş. Google'in CEO'su Eric Schmidt'in düşüncesine göre insanlar araba kullanmamalıymış ve arabalar insanları istedikleri yere kendi baslarına götürebilmeliymiş.
Bu yeni teknolojinin çalışmasına yarayan şeyler arasında sistemi çalıştıran bir yazılım, ön-arka sensorlar ve kameralar bulunuyor. Yapılan açıklamada test aramaları ile bugüne kadar 224.000 km yapılmış. Google'ın bu projesinde çalışan mühendislerin DARPA Challenge adlı insansız araba yarışlarında boy gösteren mühendislerden seçilmiş.
Sistem basit olarak uzaklık ölçebilen lazerlerle yolu okuyup, Google'in sunucusundaki haritalardan faydalanarak yolu bulabiliyormuş. Yukarda saydığımız teknolojik ekipmanlara bir adet şoför ve bir de mühendis eşlik ediyormuş. Etrafını üç boyutlu formatta görüntüleyebilen ve dikiz aynasındaki kamera sayesinde önünden geçen yaya ve diğer taşıtları algılayabilen bu yeni teknoloji daha geliştirme aşamasında olmasına rağmen bize gelecekteki dünyanın hayalini kurmakta yardımcı olmuyor da değil!
Test arabalarının hemen hemen hepsinin Toyota Prius olduğunu açıklayan Google olabildiğince çevreci görünmeye çalışıyor ve başarıyorlar da. Google mühendisi Sebastian Thrun'in dediğine göre yılda trafik kazalarına kurban verilen 1.2 milyonluk astronomik rakamın bu teknoloji ile 600.000'e düşmesi yüksek ihtimalmiş. Türkiye gibi trafik kazalarına her sene binlerce kurban veren ülkemizde bu sistemin hayata geçmesiyle belki de yollardaki can kaybı azalır.