5 Yılda 5 Alanda Beklenen
Çarpıcı Gelişmeler!
IBM şirketi önümüzdeki 5 yıl içerisinde enerji, güvenlik, zihin okuma, mobil ve analitik bilgilendirme alanlarında yaptıkları teknoloji araştırmalarını ve beklentilerini açıkladı.

Enerji
5 yılda kendi oluşturduğumuz enerjiyi kullanabilecek noktaya geleceğiz. Nasıl mı? Etrafımızda hareket eden herşeyin enerji üretme potansiyeli ile… spor ayakkabımızla koşarken, bisiklete binerken enerji üretebiliriz hatta borulardan akan suyu bile kullanabiliriz. Bu alandaki gelişmeler sayesinde evlere, iş yerlerine ve şehirlere katkıda bulunacağız. Düşünün ki şarj edilmemiş bir pili bisikletin tekerleğine takarak, bir taraftan istediğimiz yere giderken diğer taraftan enerji üretebiliyor olacağız. Üretilen enerji her formda ve etrafımızdaki herşeyden oluşur. Kısacası evlerin enerji kaynağı etrafımızda boşa giden kinetik enerji olacak.

Güvenlik

Günümüzde her dijital cihazın bir şifresi var. 5 sene içerisinde artık şifre kullanmaya ihtiyaç duymayacağız. Biyolojik yapımız bizim kimliğimiz olacak ve bizim güvenliğimizi oluşturacak. Gözlerimizi ve sesimizi kullanmaya başlayacağız. Ses kontrolü ve retina taraması gibi uygulamara kullanacağız. Mesela ATM'ye gidip ismimizi söyleyerek veya kameraya bakarak para çekme işlemini gerçekleştirebileceğimiz günler gelicek.

Zihin Okuma

Zihin okuma işlemi artık bilim kurgu olmaktan çıkacak. Önümüzdeki yıllarda zihin okuma tekniği ile elektronik eşyaları kontrol edebileceğiz.

5 yıl içinde oynadığımız bilgisayar oyunlarında bile bu farklılığı görmeye başlayacağız. Ayrıca doktorlarda bu teknoloji kullanarak beyindeki dalgalanmaları izleyebilecek hatta rehabilitasyon sistemi kurularak beyindeki düzensizlikler görülücek, otizm gibi hastalıklar tedavi edilebilecek.

Mobil

Ekonomideki gelişimi bilgiye ulaşımla ölçüyoruz. Mobil telefon kullanımı her geçen gün daha da artıyor ve her daim hayatımızda olmaya devam edicek. Telefonlar bizi günümüz teknolojisiyle bile bilgiye saniyeler içerisinde ulaştırıyor. Dünya nüfüsu 7 milyar ve 5 yıl içersinde günümüz nüfusunun 80%'i mobil telefon kullanıyor olucak. Telefon sahibi olmak banka hesabı açmaktan veya bilgisayar almaktan daha ekonomik. Köydeki halk ekinlerini telefonlarından ulaştıkları hava durumu bilgilerine göre ekebilecek.

Analitik Bilgilendirme

Her gün ne kadar gereksiz ve istem dışı e-mail aldığımızı düşünün. 5 yıl içinde sistem junk-maili süzgecinden geçirecek ve sadece önemli ve alakalı olan bilgileri bize aktarıcak. Telefonunuz artık gitmek istediğiniz konserleri bilecek ve sizin için bilet ayırtabilecek yada uçuşunuzu kar yağışından dolayı ertelemeniz gerektiği uyarısını size vericek. Telefonunuz sizin için alışveriş bile yapabilecek. Teknolojiye güvenin, ne istediğinizi bilin ve - onunla sadece ne yapmak istediğinize karar verin, gerisi kolay!

Ne diyelim 5'te 5 vuruş buna derler...